دانستنی

آرک داستانی چیست؟

قوس روایی : یک نمودار داستانی

آرک داستانی

قوس‌های داستانی برای دهه‌ها وجود داشته‌اند، اما اصطلاح “آرک داستانی” در سال 1988 در رابطه با مجموعه تلویزیونی Wiseguy ابداع شد و به سرعت برای کاربردهای دیگر اقتباس شد.

قوس داستانی (قوس روایی) ساخت زمانی طرح داستان در یک رمان یا داستان است. همچنین می‌تواند به معنای یک خط داستانی طولانی یا ادامه‌دار در رسانه‌های داستان‌گویی اپیزودیک مانند تلویزیون، کتاب‌های مصور، کمیک استریپ، بازی‌های رومیزی، بازی‌های ویدیویی و فیلم ها باشد که هر قسمت از یک قوس دراماتیک پیروی می‌کند.

قوس داستانی اصطلاحی است که پیشرفت کامل داستان را توصیف می کند. هر داستان دارای یک آغاز نسبتاً آرام، میانه ای که در آن تنش و کشمکش های شخصیتی به اوج می رسند و پایانی که در آن به کشمکش ها خاتمه داده می شوند است.

هدف قوس داستانی انتقال شخصیت یا موقعیت از حالتی به حالت دیگر و به عبارت دیگه ایجاد تغییر است. این تغییر یا دگرگونی اغلب به شکل یک سقوط غم انگیز از یک نقطه عالی و یا معکوس شدن الگوی جاری داستان است. یکی از شکل‌های رایجی که در آن این معکوس شدن دیده می‌شود، شخصیتی است که از وضعیت ضعف به موقعیت قدرت می‌رود. مثلاً یک زن فقیر به ماجراجویی می پردازد و در نهایت برای خود ثروتی دست و پا میکند یا مردی تنها عاشق می شود و ازدواج می کند.

قوس های داستانی در درام معاصر اغلب از الگوی رساندن یک شخصیت به نقطه پایین و پست پیروی می کنند، ساختارهایی را که شخصیت به آنها وابسته است را حذف می کند و سپس شخصیت را مجبور می کند تا بدون آن ساختارها قدرت جدیدی پیدا کند.
در یک قوس داستانی، شخصیت دستخوش رشد یا تغییر اساسی می شود که در یک سوم یا یک چهارم آخر داستان به پایان می رسد.

اگر بخواهیم در سه مرحله شرح بدهم به صورت زیر میشود.

ʘدر مرحله اول، صحنه تنظیم شده و مخاطب خود را با شخصیت ها و فضای داستان آشنا می کند و بذر کشمکش ها و درگیری ها را در داستان می یابد.

ʘدر مرحله دوم، شخصیت های داستان در پاسخ به کشمکش ها و شرایط رشد و تغییر می کنند. آنها در جهت حل مشکل بزرگ جلو میروند و معمولاً کشمکش ها به اوج خود می رسند.

ʘدر مرحله سوم، شخصیت ها مشکل بزرگ را حل می کنند و داستان تمام می شود.

بسیاری از رمان نویسان و نویسندگان مشهور ادعا می کنند که از قوس داستانی برای خلق شخصیت ها، داستان ها استفاده می کنند. همچنین چندین نفر با استفاده از قوس داستانی موفق به خلق آثار به یاد ماندنی در زمان رکورد آثار شده اند.

سریال‌های مبتنی بر آرک داستانی بینندگان اختصاصی را به خود جذب می‌کنند و برای آن‌ها چیزی شبیه پاداش هستند. قسمت‌هایی که به قوس‌های داستانی مربوط نمی‌شوند گاهی اوقات توسط طرفداران به‌ عنوان کامل کننده مجموعه شمرده شوند، اما ممکن است توسط تهیه‌کنندگان به‌عنوان اپیزودهای مستقل(قسمت ویژه) از آنها یاد شود.

 

منابع: Wikipedia  l  Fatemeh Monfared

نومیشن در فضای مجازی نومیشن در روبیکا
اپلیکیشن رسمی سایت نومیشن اپلیکیشن نومیشن رو حتما نصب کن!

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا