انیمهدانستنیمعرفی انیمیشن

معرفی 8 انیمه در ژانر وحشت

اگر عاشق هیجانی با لذت ترس هستید تا آخر ادامه بدید

ژانر وحشت یا ترسناک ژانر بسیار محبوبی که نه تنها در ادبیات بلکه در سینما نیز طرفداران بسیار زیادی دارد و هر ساله تعداد بسیاری کتاب، فیلم و حتی انیمیشن از این ژانر ساخته می­شود.

ترس یک مکانیزم دفاعی است و این مکانیزم به علت دفاع از خطرات احتمالی در انسان قرار داده شده تا که انسان بتواند جان خود را از خطرات نجات دهد. پس ترس یک مکانیزم احساسی در بدن ماست و همین مکانیزم باعث شده است که سینما یکی از پر مخاطب ترین ژانرهای خود را بر اساس آن خلق کند.

به قول هیچکاک استاد وحشت سینما: “من آدم انسان دوستی هستم. به مردم چیزی را می‌دهم که آنها می‌خواهند. مردم دوست دارند وحشت زده بشوند، خب، من هم آنها را می‌ترسانم”.

پس شروع میکنیم:


1_ ANOTHER

تعداد قسمت: 12
IMDB :

انیمه «دیگری» از روی کتابی به همین نام اقتباس شده است. این رمان پررمز و راز نوشته یوکیتو آیاتسوجی داستانی حول محور اتفاقات رخ داده در کلاس 3-3 مدرسه‌ی متوسطه یومیاما می‌چرخد که در سال ۱۹۷۲ و به شکلی غم‌انگیز یکی از دانش آموزان خود را از دست داده است.

۲۶ سال بعد پسر نوجوانی به نام کویچی ساکاکیبارا برای تحصیل به این مدرسه آمده و به همان کلاس منتقل می‌شود و درآنجا او با دختری مرموز به نام می میساکی دوست می‌شود که دیگر دانش آموزان دائما او را نادیده می‌گیرند. دراین بین اتفاقاتی ترسناک رخ میدهد و دیگر دانش آموزان کلاس و حتی خانواده‌های‌شان یکی پس از دیگری جان خود را از دست می‌دهند.

درنهایت کوئیچی با وحشت متوجه می‌شود نام دختر محبوبی که سال‌ها قبل جان خود را از دست داده هم میساکی بوده است و همین مسئله باعث بروز اتفاقات دیگری می‌شود که با پایانی غیرمنتظره به سرانجام می‌رسند.

اگر از طرفداران تجربه ترس به سبک اسلشر هستید، این انیمه انتخابی ایده‌آلی خواهد بود.چون حال و هوای این انیمه به شکلی است که گاهی ناخودآگاه مجموعه فیلم‌های مقصد نهایی و اره را تداعی می‌کند.

همچنین در سال ۲۰۱۲ لایو اکشن این انیمه در ژاپن پخش شد.


2_ MIERUKO-CHAN

تعداد قسمت: 12
IMDB : 7.4/10

این انیمه به یکی از بهترین ترس های ما رجوع میکنه. چه ترسی؟ ترس از مشاهده و رویارویی با موجودات فراطبیعی! اسم این انیمه هم از همین گرفته شده و میروکو در زبان ژاپنی معنی “دختری که میتونه ببینه” معنی میده!

میکو یه دانش‌آموز دبیرستانی عادی‌ـه که بعد از زمانی که شروع به دیدن هیولاهای زشت و وحشتناک می‌کنه، زندگیش به کلی عوض میشه. با اینکه خیلی وحشت زده شده، اما سعی می‌کنه که به زندگی روزانه‌ی خودش ادامه بده، اون وانمود می‌کنه متوجه چیزهای وحشتناکی که اطرافش داره اتفاق میفته، نیست. اون باید این ترس رو تحمل کنه تا خودش و دوستش هانا رو از خطرات حفظ کنه. حتی اگه به معنای روبه‌رو شدن با وحشتناک‌ترین چیز ممکن باشه.

با ترکیب کمدی و وحشت، میروکو-چان داستان دختری رو میگه که سعی می‌کنه با عادی رفتار کردن، در مقابل موجودات فراطبیعی ایستادگی کنه.


3_ SERIAL EXPERIMENTS LAIN

تعداد قسمت: 13
IMDB :

اگر درباره این انیمه جست و جو کنید حرفی از ژانر وحشت زده نشود ولی فضای آن ناخوداگاه حس ترس را در شما بیدار میکند چون از داستانی روان‌شناسانه و فراطبیعیِ بهره میبرد

 تجربیات سریالی لین یک مجموعه انیمه در سبک سایبرپانکی است که توسط ریوتارو ناکامورا کارگردانی شده‌است. این مجموعه اولین بار در ۱۹۹۸ از تی‌وی توکیو پخش شد.

اگر این انیمه را با یک ذهن باز ببینید، یکی از سریال‌هایست که بیشتر از هر انیمه دیگری ذهنتان را به چالش کشیده و تحریک می‌کند. این‌یک داستان خطی متعارف نیست؛ بلکه برای بیان داستانش متکی به اتمسفر و کاراکترها استلین داستانی است با عناصر فلسفی مانند زندگی، هویت و ارتباطات محوریت داستان بر زندگی کاراکتر اصلی پیش میرود.

ماجرا درباره دختری به نام لین یاکورا است که در حومه ژاپن زندگی می‌کند و ارتباطش با وایرد که یک شبکه کامپیوتری مشابه اینترنت است. خانواده متوسط لین متشکل از یک خواهر بی احساس به اسم میکا، یک مادر سرد و یک پدر عاشق کامپیوتر است. ماجرا از جایی شروع می‌شود که دخترهای مدرسه ایمیل هایی از چیسا یوکومودا دریافت می‌کنند که به تازگی خودکشی کرده. لین هم نامه مشابهی دریافت می‌کند و چیسا در چت به او می‌گوید که در واقع نمرده بلکه فقط “بدن خود را رها کرده‌است” و در نتیجه توانسته خدا‌ را در وایرد پیدا کند. لین بعد از این ماجرا شروع می‌کند به عمیق‌تر شدن در افکار خودش و شناختن بیشتر دنیای کامپیوترها و شبکه.

این مجموعه ترکیبی از فلسفه، تاریخچه کامپیوتر، ادبیات سایبرپانک و نظریه توطئه است که باعث شده جو ترسناک خاصی بر فضای فیلم حاکم شود.


4_ AJIN DEMI HUMAN

تعداد قسمت: 26
IMDB : 7.6/10

این انیمه با اقتباس از مانگایی به همین نام اثر گامون ساکورای ساخته شده است و دارای دو فصل 13 قسمتی و سه سینمایی و یک لایواکشن میباشد.

داستان از این ماجراست که درست قبل از تعطیلات تابستان، یک پسر دبیرستانی ژاپنی به نام کِی ناگای در راه برگشت از مدرسه به خانه، بر اثر یک حادثه رانندگی جان خود را از دست می‌دهد. با این حال، او به طریقی زنده شده و تبدیل به یک آجین می‌شود. او به یک فرد تحت تعقیب مبدل می‌شود و برای سرش جایزه تعیین می‌کنند، زیرا آجین‌ها جزوه مجرمین شناخته می‌شوند و مردم از آجین‌ها و کارهایی که توانایی انجام دادن‌شان را دارند می‌ترسند و کی دیگر مثل قبل از سوی جامعه مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد بدین ترتیب زندگی این پسر به گونه‌ای آغاز می‌شود که در حال فرار از تمام بشریت است.حالا او برسر یک دوراهی ناخوشایند قرار گرفته است: اینکه روزها را در خفا و دور از چشم مردم زندگی کند یا به گروهی زیرزمینی و خشن از انسان‌های آجین بپیوندد که قصد دارند بشر را به نابودی بکشانند.

شبکه اخبار انیمه، آجین را انیمه‌ای تاریک و خشن معرفی می‌کند که به‌دنبال به تصویر کشیدن دیدگاهی به‌شدت منفی از ذات انسان است.


5_ DEVILMAN CRYBABY

تعداد قسمت: 10
IMDB :

این انیمه اوریجینال نتفلیکس یکی از موفق‌ترین انیمه‌های سال ۲۰۱۸ بود که نظر ها رو به خود حسابی جذب کرد.این انیمه براساس اثری کلاسیک نوشته گو ناگایی نویسنده مانگا و خالق آثار علمی تخیلی و ترسناک ساخته شده است و همچنان به‌عنوان یکی از بهترین بازآفرینی‌های مدرن یک مجموعه انیمیشنی شناخته می‌شود.

آکیرا فودو نوجوانی عادی است که از نظر ذهنی و بدنی آنچنان فرد قدرتمندی نیست، اما از قلبی رئوف برخوردار است و به اطرافیانش اهمیت زیادی می‌دهد. این مهربانی و عدم توانایی در نه گفتن، آکیرا را در سفری خطیر برای پرده برداشتن از راز شیاطین با ریو آسوکا، دوست دوران بچگیش همراه می‌کند.آکیرا برای نجات دادن جان دوستش از یک مهلکه با تصاحب کردن شیطانی به نام آمون، به یک دویل‌من تبدیل می‌شود.تسخیر آمون، قدرت زیادی را به آکیرا می‌بخشد، اما تغییراتی در ظاهر و بخشی از باطن او ایجاد می‌کند. با وجود اینکه حالا آکیرا در درون خود یک شیطان دارد، اما هنوز آن قلب رئوف و دلسوز خود را از دست نداده و همین سبب می‌شود که او بخواهد درکنار ریو از این قدرت برای نجات انسان‌ها، به‌خصوص عزیزانش، استفاده کند اما سرنوشت برنامه‌ی دیگری برای این دو دوست قدیمی دارد.

در این انیمه ما شاهد انیمیشنی با خشونتی فوق العاده زیاد و جلوه‌های روانی تماشایی هستیم که به زیبایی هرچه تمام به تصویر کشیده شده‌اند.


6_ SHIKI

تعداد قسمت: 22 + 2 OVA
IMDB : 7.7/10

شیکی سال 2010 توسط استودیوی Daume از شبکه ی Fuji پخش شد. انیمه اقتباسی از رمان ژانر وحشت به نویسندگی فویومی اونو و مانگایی با همین نام کشیده شده توسط ریو فوجیساکی می باشد.

شیکی که در ژاپنی به معنای جنازه شیطانی است به‌عنوان یکی از ترسناک‌ترین و ناراحت کننده‌ترین انیمیشن‌های ساخته شده دربین مخاطبان به شهرت رسید.

داستان انیمه در روستایی به نام سوتوبا در سال 1994 رخ می دهد مگامی شیمیزو دختر پانزده ساله ای می باشد که همواره به فکر ترک روستا و مهاجرت به شهری بزرگ می باشد همین زمان خانواده ای مرموز به عمارتی مجلل که بالای تپه ی کنار روستا می باشد مهاجرت می کنند اما این خانواده عجیب تر از آن هستند که مردم فکر می کنند، آن ها خون آشام هستند!

شیکی فضایی بسیار دلهره آور دارد و تراژدی های بسیار غم انگیزی در آن رخ می دهد که چرخش داستانی زیبا و جاذبه ی خاص خود را دارد اما این انیمه عجله‌ای برای نشان دادن داشته‌های خود ندارد و بسیار آرام تنش موجود در فضا و حس ترس و وحشت را درکنار هم قرار می‌دهند تا عمارت باشکوه خود را آماده کند.

در آخر اینکه اگر طرفدار ژانر وحشت هستید و میخواهید داستانی زیبا و متفاوت را شاهد باشید که علاوه بر مفاهیم زیبای خود شما را در داستان غرق کند شیکی گزینه ای مناسب برای شما می باشد


7_ Corpse Party: Tortured Souls

تعداد قسمت: 4
IMDB : 6.5/10

این اثر بیش از آن‌که ترسناک باشد، تکان دهنده است. حجم عظیمی از احساسات و رفتار‌های اغراق شده، همراه با مقدار زیادی خون و صحنه‌های دلخراش محتوای کلی این انیمه را شکل می‌دهد.

داستان یک شروع کلیشه ای دارد. برای ایجاد یک طلسم دوستی پایدار، گروهی از دانش‌آموزان دورهم جمع می‌شوند. یکی از دانش‌آموزان که به زودی فارغ التحصیل می‌شود این گردهمایی را برگذار میکند؛ پس از مدتی یک زلزله رخ می‌دهد و دانش‌آموزان درون یک گودال کشیده می‌شوند. پس از به هوش امدن خود را درون مدرسه متروکه‌ای به نام میزبان بهشت می‌بینند که در گذشته محل یک فاجعه بوده‌است. حالا آنها باید برای زنده ماندن و فرار مبارزه کنند.

اگر به دل و روده بیرون ریخته شده، چشم از حدقه در اومده و صحنه های این چنین حساسیت دارید این انیمه گزینه ای مناسب برای شما نمی باشد.


8_ Higurashi: When They Cry

تعداد قسمت: 26
IMDB : 7.9/10

این انیمه اقتباسی از روی یک بازی ویدیویی به همین نام است و در خلاصه داستانش شباهت‌هایی به انیمه Shiki و انیمه Another دارد

در سال 2006، اولین فصل انیمه ساخته شد و فصل دوم آن هم در سال 2007 منتشر شد. فصل سوم انیمه که قرار بود در جولای 2020 پخش شود، به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
البته گستردگی این مجموعه بالا است و به شکل های مختلفی شامل لایواکشن و نول و OVA دارد.

در تابستان سال 1983، مایبارا کیچی همراه با خانواده‌اش به روستای هینامیزاوا نقل مکان می‌کند. روستایی آرام و دوست‌داشتنی که به‌نظر می‌رسد، هیچ ارتباطی با وقایع هولناک نداشته باشد. مایبارا کیچی در مدرسه با انجمنی متشکل از دانش‌آموزان مدرسه که دونفر از آن‌ها هم‌کلاسی‌اش هستند، آشنا می‌شود و روزهای شاد و خوشی را با آن‌ها سپری می‌کند.تا این‌که کیچی در جشنواره سالیانه روستا شرکت می‌کند و در آن‌جا پی می‌برد که هینامیزاوا رازی وحشتناک دارد. هرساله در حوالی جشنواره و مخصوصا در همان شب، حداقل یک نفر از اهالی روستا می‌میرد و کسانی هم ناپدید می‌شوند. این اتفاق نزد اهالی به نفرین اویاشیرو ساما معروف است. بعد از فهمیدن این اتفاقات و کشته شدن یکی از کسانی که کیچی می‌شناسد، او درگیر اتفاقات عجیبی می‌شود. کیچی مدام دچار شک و تردید نسبت به اطرافیان و دوستانش است. او سعی دارد پی به راز این معما ببرد، چرا که نفرین اویاشیرو ساما برایش یک خرافه است و او مطمئن است که قاتلی وجود دارد.

برخلاف انیمه‌های مشابه، این انیمه از ترکیب رنگی روشن‌تری استفاده کرده و تیرگی دیگر انیمه‌های این ژانر را ندارد. درواقع نفرین نامفهوم روستا است که باعث ایجاد دلشوره می‌شود. شخصیت‌هایی که با آن‌ها مانوس می‌شوید، هیچ تضمینی برای زنده ماندن‌شان وجود ندارد و همین یک دلهره دائمی را در طول تماشای این انیمه برایتان ایجاد می‌کند.

این لیست همین جا به پایان میرسد با تشکر بابت خواندن
و همچنین تشکر از تمام منابعی که برای نوشتن از انها کمک گرفتم
همچنین اگر استقبال خوبی از این مقاله شود احتمالا پارت هایی به این مقاله اضافه میشود.

نومیشن در فضای مجازی نومیشن در روبیکا
اپلیکیشن رسمی سایت نومیشن اپلیکیشن نومیشن رو حتما نصب کن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا