نقد و بررسی

نقد و بررسی انیمیشن لایت یر – Lightyear

انیمیشن لایت یر ، اثر مشترک پیکسار و دیزنی محصول سال 2022 می باشد ، این انیمیشن را پیت داکتر نویسندگی کرده و آنگوس مک‌لین کارگردان آن است ، همراه نومیشن با نقد این انیمیشن باشید!

نقد و بررسی ویدئویی:

 

در همان سکانس آغازین انیمیشن لایتیر متنی خاص بر رو صفحه نقش می بندد: (( در سال 1995، اندی صاحب یک اسباب بازی شد ، این اسباب بازی مربوط به فیلم مورد علاقه او بود. این همان فیلم است. )) پس از محو شدن این جملات به نوعی تمامی عواطف احساسی که از پیکسار انتظار داریم برانگیخته می شود.

به همین دلیل، لایتیر شاید فیلمی باشد که من برای بررسی آن بیشترین تلاش خود را کردم. درواقع وقتی داستان انیمیشن به اوج خود می­رسد، معجزه می­کند. اما وقتی هم در اوج نیست، اثر خاصی هم به جا نمی گذارد و به همان اندازه قابل توجه است. شاید بزرگترین دلیل این مشکل ، اوج و فرود، طول و سرعت فیلم باشد. در مقایسه با آثار تاثیرگذاری که قبلا از پیکسار دیده­ایم، واقعا هیچ دلیلی پیدا نمی کنیم تا زمان انیمیشن لایتیررا طولانی بدانیم ، ببا این حال در زمان کوتاه در نظر گرفته شده ، لایتیر چیزی نزدیک به 40 دقیقه ابتدایی انیمیشن ، راه خود را پیدا نمیکند، در عین حال وقتی به نقطه تعیین شده داستانی می رسد مسیر خود را به خوبی طی می کند!

پیکسار فیلم‌های زشت نمی‌سازد، اما لایت‌یر مشخصاً زیباست. نه تنها مملو از رنگ‌های روشن و ماجراجویی‌ در فضایی پر زرق و برق است، بلکه به جزئیات محیط و کاراکتر های خود نیز توجه زیادی دارد. این موضوع مخصوصاً در مورد شخصیت­های سیاه آن به وضوح دیده می شود. بافت موهای آلیشا و ایزی هاوتورن واقعا پر جزئیات و زیبا جلوه میکند ، دیدن این دست از واقع گرایی در انیمیشن حقیقتا هیجان انگیز است.

در کلیت داستانی انیمیشن، Buzz به چالش کشیده می­شود تا ارزش های شخصیتی خود را از وظیفه کاری اش به عنوان یک تکاور فضایی جدا کند ؛ همچنین متوجه مسئله ای عمیق تر شود که او بر خلاف تصورش زمانی که کامل است ارزشمند نیست بلکه نقص های او وی را تبدیل به فردی لایق احترام میکند. اینها پیام­های فوق العاده­ای هستند! اما به سطحی ترین شکل ممکن با آنها برخورد شده . از طرفی ممکن است این نکات اخلاقی برای برخی مشخص باشد ولی به طور کلی خیر! زیرا که کودکان نیز شامل تماشاگران این اثر می شوند. داستان  انیمیشن به طور کل خوب است اما پیکسار بارها ثابت کرده که می تواند بهتر از این حرفا باشد.

ممکن است داستان گرم و همیشگی پیکسار را همچنان از این انیمیشن دریافت کنید، با این حال احتمالاً یک هفته بعد از تماشای فیلم، آن‌ را به خاطر نخواهید آورد. مگر اینکه، هنوز این سوال را با خود مطرح کنید که آیا واقعاً نیازی به ساخت فیلمی درباره کاراکتر Buzz Lightyear بود؟

جمع بندی

امتیاز نهایی - 70%

70%

در نهایت با انیمیشن لایت‌یر شاهد جلوه‌های بصری خیره‌ کننده، صداپیشگی خوب و یک رابطه عاشقانه غیرمعمول هستیم که بسته به نوع دیدگاه افراد می تواند برای برخی هیجان انگیز باشد.با این حال، همه این مسائل سزاوار داستانی قوی­تر بودند. اشتباه نکنید! انیمیشن لایتیر اثر سرگرم کننده ای است ، اما استاندارد های معمول پیکسار را به هیچ عنوان براورد نمی کند!

امتیاز کاربران: 1.18 ( 3 رای)
نومیشن در فضای مجازی نومیشن در روبیکا
منبع
برگرفته از وبسایت معتبر IGN
اپلیکیشن رسمی سایت نومیشن اپلیکیشن نومیشن رو حتما نصب کن!

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا